دلایل علمی ریزش مو

ریزش مو دلایل بسیاری دارد ، اما قبل از هر چیزباید علت ریزش آن بررسی شود وبا توجه به دلایل آن درمان مناسب و نتیجه بخش را برای آن مشخص کرد . به طور تقریبی در حدود ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تار مو در سر وجود دارد که بیش از ۸۰% آنها در حال رشد هستند.

بطور متوسطه روزانه ۵۰ تا ۱۰۰ عدد مو ریزش دارد.همچنان که یک مو می ریزد و موی جدید جای آن را می گیرد اما مشکل زمانی آغاز می شود که موهای ریزش یافته بیشتر و سریع تر از موهای رویش یافته جدید باشد و یا رشد موهای جدید ضعیف شود . در این حالت پس از مدتی از تعداد کل موها کم شده و فرد متوجه کاهش حجم موهایش می شود . عوامل مختلفی می توانند بر سیکل رشد اثر کرده و باعث ریزش موقت یا دائمی شوند شایع ترین علت طاسی در مردان هورمون آندرژون و عامل ژنتیک می باشد.

از دیگر دلایل ریزش مو(خصوصاً در خانم ها)به علت استرس ، افسردگی ، خونریزی ، رژیم غذایی سخت و نامناسب و کمبود پروتئین استفاده و یا قطع داروهای هورمونی ، مصرف قرص های ضد بارداری طولانی مدت ، کمبود روی یا آهن ، آسیب های فیزیکی طولانی مثل تحریک و فشار و کشش تار مو ( استفاده از اتوی مو ، سشوار ، بیگودی و…) تب بالا ، پرکاری یا کم کاری تیروئید ، کم خوابی و… می باشدکه معمولاً موقتی و قابل درمان است.

کاشت مودر ناحیه صورت(ابرو،ریش،سبیل و اسکار سوختگی)

کاشت مو در این نواحی بیشتر در جهت پوشاندن زخمها و یا جاهای خالی شده از مو ناشی از تصادفات سوختگی ها،اسکار به بیماری های پوستی مثل ریزش موی سکه ای و جذام می باشد.

بسیاری از بیمارانی که نیاز به کاشت ابرو دارند ، دارای تکه هایی از ابروی خالی و یا ابروهای نازک می باشند . موفقیت در کاشت ابرو بستگی به توانایی جراح در قرار دادن فولیکول ها در جهت مناسب رویش می باشد از موها ی پشت گردن ونقاطی از بدن که ضخامت کمتری دارند می توان استفاده کرد . کاشت مژه نیز قابل انجام است ولی بسیار مشکل و پر دردسر بوده و نتایج هم به اندازه کاشت ابرو رضایت بخش نیست . سوختگیها ، اسکارها بیماریهای پوستی مثل کچلی منطقه ای و جذام می باشد.

در اشخاص که دچار اسکار یا جای زخم ناشی از سوختگی تصادفات و اعمال جراحی سر و صورت شده اند و در این نواحی مو از دست داه اند می توان طی چند جلسه با کاشت موهای طبیعی ناحیه طاسی را پوشاند و به وضعیت طبیعی نزدیک شد.

بیشتر داوطلبان این گروه بیماران دچار سوختگی می باشند که موهای قسمتی از سر یا صورت مثل ابرو ، ریش ، سبیل را از دست داده اند.

اصالت زیبایی درحقیقت کلام ماست

فرآیندکاشت مو

این پیوند به صورت یک عمل سرپایی و بدون بیهوشی همراه با بی حسی موضعی بوده و شخص متقاضی کاشت مو در حین عمل هیچگونه دردی حاصل از موهایی که روی سرش کاشته می شود را حس نمی کند . با توجه به بانک موی بیمار و سطح طاسی سر ممکن است کاشت مو در یک یا دو جلسه انجام می شود.پس از اتمام یک جلسه کاشت مو( که حدود ۵-۸ ساعت طول می کشد)به مدت یک روز پانسمان مناسبی روی سرگذاشته و بمار فردای آن روز جهت تعویض پانسمان و ویزیت جراح و شستشوی سر مراجعه می کند در روز دوم بعد از عمل می تواند به حمام برود . اما دلمه هایی در محل کاشت ایجاد شده که نباید دستکاری شود و این دلمه ها تا روز پانزدهم از بین می رود . موهای کاشته شده به مدت ۲ هفته رشد می کنند که این اتفاق نشان دهنده گرفتن پیوندهاست . اما درصد زیادی از موها از هفته سوم شروع به ریزش کرده ولی ریشه موها زنده می ماند و موهای جدید از ماه سوم به بعد ظاهر می شوند که در ابتدا این موها نازک و کرکی شکل بوده و به مرور ضخیم میشوند در اغلب افراد همراه با ریزش موهای کاشته شده تعدادی از موهای قبلی بیمار در اطراف محل کاشت نیز وارد فاز استراحت شده  و ریزش پیدا می کنند و محل کاشت برای مدتی (شدیدتا حدود ۴ ماه)کم پشت تر از سابق دیده می شود این حالت شوک نامیده شده  و موقتی است و با بیرون آمدن موها از حالت استراحت و رشد موهای کاشته شده تراکم مورد انتظار ایجاد می شود.

کدام روش کاشت مو مناسب شماست؟

یکی از سوالات مراجعه کنندگان به کلینیک کاشت مو این است که باید از کدام روش استفاده شود . پاسخ این سوال آسان است . شما خودتان را نگران نکنید اگر به پزشک خود اعتماد دارید انتخاب به روش را به عهده او بگذارید اما به طور کلی بهترین روش کاشت مو دو جلسه FUT  با فاصله یکسال است زیرا در برداشت و کاشت FUT  در یک جلسه مقدار زیادی موبرداشت می شود ، زمان عمل کوتاه تر است و بانک موی بیمار کمتر تخریب می شود و در نتیجه کاشت طبیعی تر خواهد شد و تراکم های بالاتری را می توان به دست آورد.

اگر بیمار از جراحی ترس دارد و تمایل به بخیه زدن و کشیدن ندارد از اسکار پشت سر(خط بخیه)نگران است و یا به هردلیل دیگری تمایل به FUT  ندارد روش FIT  مناسب تر است.

اگربیمار اجازه تراشیدن موها را نمیدهد روش FUT  انجام میشود،زیرا در روش ترکیبی کل موها تراشیده خواهد شد . اگر مقدار کمی مو لازم  داریم(کاشت ابرو،سبیل و ناحیه اسکار) FIT انجام می شود.

در برداشت مو از بدن به دلیل ناکامی بودن بانک موی سرمعمولاً FIT  انجام میشود.

بیمارانی که قسمت جلوی سر آنها خالی شده است و خط موی جلوی سر آنها وجود ندارد،مناسب ترین کاندیدای  FUT  هستند در واقع به دلیل ظرافت های خاصی که در کاشت نسبت به FIT  مو می توان انجام کرد طراحی خط مو و کاشت جلوی سر بهتر است به روش FUT  انجام شود.

اگر در یک جلسه مقدار زیادی مو لازم است معمولاً FUT  بیشتر از FIT جواب می دهد و تراکم های بالاتر را میتوان ایجاد کرد.مدت زمان عمل FIT نسبت به FUT طولانی تر است در روش FUT مدت ۳ تا ۵ ساعت و در روش FIT  تا ۱۰ ساعت و گاهی بیشتر طول می کشد.

موهای کاشته شده در ۶ ماه اول نازک کرکی و کم تراکم ظاهری می شوند و از ماه ششم به بعد موها پر پشت تر شده و تا ۱۲ ماه کامل می شوند در این دوره تفاوت چهره قبل و بعد از کاشت مو بسیار قابل توجه است.کاشت مو هیچگونه عارضه ای نداشته و با توجه به مراقبت های بسیار ساده ای که طی همان ۲ هفته اول نیاز به رعایت بوده مورد دیگری ندارد و شخص از موهای طبیعی و یکدستی برخوردار خواهد شد.

روش FUT

برداشت مو با یک نوار کوچک از ناحیه پشت سر که معمولاً تحت بی حسی موضعی انجام شده و حاوی ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ گرافت که حاوی ۷۰۰۰ تا ۹۰۰۰ تار مو می باشد و سپس محل عمل به ظرافت ترمیم شده و چون خط برداشت در مسیر رویش موها بوده و معمولاً محل ترمیم دیده نمی شود . پس توسط تیم جراحی زیر میکروسکوپ گرافت های فولیکول های مو بصورت واحد های یک،دو و سه تایی جدا و آماده جهت کاشت می شود.

در این روش معمولاً نیاز به تراشیدن کل موهای سر فرد نبوده و فقط ناحیه ای که جهت برداشت و کاشت لازم است کوتاه می شود . سپس فولیکول های آماده شده تک تک و خیلی منظم طبق طرح از قبل تعیین شده کاشته می شود،از دیگر ویژگی های این روش سرعت عمل پیوند در طی سه تا پنج ساعت می باشد.

 

 

روش FIT

بوسیله پانچ ازناحیه بانک مو ، که معمولا ازپشت سر و بالای گوشها انتخاب می شود ، عمل بطور تقریبی بسته به نیاز شخص از هر چند واحد فولیکولی موجود در بانک مو یکی خارج می شود و گرافت های برداشت شده مجددا بوسیله پانچ یا Slit پیوند داده می شود.

 

روش ترکیبی

کاشت مو به روش ترکیبی همانگونه که از اسمش پیداست به ترکیبی از روش های کاشت مو اطلاق می شود. یعنی این روش ترکیبی است از روش FIT و FUT و در صورتی از این روش استفاده می شود که دو روش نامبرده نتوانند به تنهایی نتیجه مطلوب و مورد نظر را فراهم آورند. در روش ترکیبی ابتدا عمل FUT  انجام می شود و مقداری مو برداشته می شود و قسمت جلوی سر کاشته می شود سپس عمل FIT  انجام می شود و این موها در قسمت پشت سر کاشته می شود . با ترکیب این دو روش ما می توانیم مقدار زیادی مو از بانک مو برداشت کنیم و وسعت بیشتری را پوشش و کاشت  مو انجام دهیم . روش ترکیبی را در برای همه بیماران  انتخاب نمی شود انجام داد و اگر موی کمی نیاز داریم یا بانک مو کم است روش ترکیبی برای بیمار مناسب به نظر نمی رسد

 

کاشت مو در خانم ها

کاشت مو در خانم ها نیز انجام می شود گر چه نوع کاشت مو و نتیجه آن در بانوان اندکی با آقایان متفاوت می باشد .نوع کار و روش ها در آقایان و خانم ها تفاوت زیادی ندارد و برداشت و کاشت مو به یکی از سه روش اصلی fut یا fit  ویا روش ترکیبی انجام می شود .

مشکل اصلی در خانمها کوتاه کردن موها می باشد . به دلیل افت کیفیت کاشت مو اگر منطقه کاشت کوتاه نشود ، طبق قانون کلی ما همیشه منطقه ای که احتیاج به کاشت دارد را با ماشین شماره یک کوتاه می کنیم . در مورد کوتاه کردن پشت سر اگر فقط روش fut انجام شود نیازی به کوتاه کردن پشت سر نیست اما اگر روش fit یا ترکیبی انجام شود باید موهای پشت سر نیز کوتاه شود . اما در این حالات نیز برعکس آقایان که ما معمولا کل موها را کوتاه می کنیم در خانمها می توان فقط قسمتهای لازم را کوتاه نمود و بعضی از قسمت های سر را کوتاه نکرد .

خانمها معمولا طاسی کامل ندارند و کم پشتی جلوی سر دارند . بنابر این اکثرا کاندید کاشت مو نیستند و در موارد معدودی مناسب کاشت مو می باشند .

اگر خانمی کم پشتی شدید داشته باشد به صورتی که در نور معمولی پوست  جلوی سر واضحا دیده شود و موهای پشت سر او خوب باشد یعنی هم تراکم خوبی داشته باشد و هم خیلی نازک نشده باشد می توان برای او کاشت مو را انجام داد .

در خانم ها ممکن است موهای کاشته شده هم در آینده ریزش داشته باشد و نمی توان ضمانت داد موهای کاشته شده دائمی می باشد اما برعکس در آقایان اگر با تکنیک صحیح کار شود موهای کاشته شده دائمی و همیشگی می باشد .

به دلیل اینکه در ریزش موی خانمها معمولا هم اختلال هورمونی وجود دارد و هم اختلال آناتومیک خونرسانی به منطقه کم پشتی ، بسیار در مورد ایجاد شکاف در منطقه کاشت می بایست جراح کاشت مو با احتیاط عمل کند و گرنه به راحتی عارضه نکروز در منطقه کاشت مو و ایجاد زخم و اسکار و ریزش موهای قبلی فرد بوجود خواهد آمد و در نهایت تراکم موهای کاشت شده ممکن است خوب نباشد یا کمتر از قبل باشد .

کاشت ابرو

کاشت ابرو از مباحث بسیار شیرین و جذاب در مقوله عمل کاشت موی طبیعی می باشد . ابرو در زیبایی چهره خانمها نقش مهمی دارد و از نقاط مهم دید در برخوردهای اجتماعی می باشد . متاسفانه بانوان محترم گاه از روش های غلط آرایشی در ابروها استفاده می کنند و باعث صدمه به زیبایی ابروهای خود می شوند که این گونه صدمات اکثرا با کاشت ابرو قابل اصلاح می باشد .

کاشت ابرو بیشتر برای ترمیم مشکلاتی که برای ابروها بوجود آمده استفاده می شود و معمولا برای پر پشت کردن ابروی معمولی یا زیباتر کردن ابروی متوسط مناسب نیست .

کاشت ابروی طبیعی موقعی استفاده می شود که قسمتی از ابرو ریخته باشد یا خط اسکار و بخیه داشته باشد یا قسمتی از ابرو وجود ندارد و ما در این قسمت هایی که ابرو وجود ندارد ابرو کاشت می کنیم .

کاشت ابرو برای باز گرداندن جاهایی که قبلا ابرو داشته و بنا به عللی ریخته مناسب است و می توان تا حد زیادی زیبایی قبلی را به ابروها باز گرداند.

بنا براین اگر ابروهای متوسطی دارید برای زیباتر کردن ابروی خود درخواست کاشت ابرو نکنید .

در کاشت ابرو ما معمولا از موهای سر استفاده می کنیم و موها را از مناطقی از سر که شباهت بیشتری به موهای ابرو دارد برداشت می کنیم که معمولا این موها در پشت سر و بالای گوشها می باشد . این موها با روش fit یا fut از پشت سر برداشته می شود و در مناطق خالی ابرو کاشته می شود .هم منطقه برداشت پشت سر و هم منطقه کاشت داخل ابرو با آمپول های بیحسی موضعی بیحس می شود و احتیاجی به بیهوشی عمومی و سنگین نیست .

مناطق خالی ابرو بیحس می شود و سوراخ های ریزی در آن ایجاد می شود و گرافت هایی که از پشت سر برداشته شده به گرافت های تک تار مویی یا دو تار مویی تقسیم می شود و در این سوراخها کاشته می شود.معمولا گرافت سه یا چهار مویی را نباید در ابروها کاشت زیرا حالت مصنوعی و زمخت و خشن به ابروها می دهد و اگر همه گرافت ها تک تار مویی باشد حالت ظرافت بیشتری داریم اما تراکم کمی ایجاد می شود .

بنا براین : گرافت های کاشت ابرو  شامل یک یا دو تار مو باشد.